Rekuperacja decentralna
Generalny remont domu? Niekoniecznie. Decyzja o montażu wentylacji nie musi bowiem zapadać na starcie budowy. Na szczęście istnieje wentylacja decentralna. To rozwiązanie, które można wdrożyć w dowolnym momencie. A rekuperacja decentralna jest dodatkowym pakietem korzyści. Niższe rachunki za ogrzewanie domu i montaż bez „demolki”. Jak to wygląda w szczegółach?
To jeden z najważniejszych elementów każdego pomieszczenia. Niezależnie bowiem od faktu, czy mowa o biurze czy przestrzeni mieszkalnej, właściwa wentylacja po prostu jest konieczna. Potrzebujemy świeżego powietrza bogatego w tlen a zadaniem wentylacji jest nam je dostarczyć. Tymczasem w pomieszczeniach, w których brak właściwej wentylacji, nie wdychamy tlenu lecz dwutlenek węgla. Na efekty nie trzeba długo czekać.
Brak rekuperacji – skutki
Brak właściwej cyrkulacji powietrza to szereg problemów. Na pierwszy plan wysuwają się zdrowotne. Przebywanie w pomieszczeniach, które nie mają zapewnionej wentylacji, to problemy z cerą i ze snem, bóle głowy a nierzadko również infekcje dróg oddechowych. Zimą, kiedy szczelnie zamykamy okna aby nie wychładzać domu, te problemy będą się mocno nasilać. Brak świeżego powietrza to również nadmierna wilgoć, a z czasem również pleśń i grzyb. Czy ktokolwiek w takim domu chce właściwie mieszkać?
Owszem, zima to czas podwyższonych rachunków za ogrzewanie. Na takich wydatkach można jednak oszczędzać. W tym celu powstała rekuperacja decentralna czy wentylacja z odzyskiwaniem ciepła, którą charakteryzuje dosyć prosty montaż.
Rekuperacja decentralna – co to jest?
Rekuperacja to nic innego jak wentylacja z odzyskiwaniem ciepła. To oznacza, że w trakcie wymiany powietrza świeże, które trafia kanałami wentylacyjnymi do naszego domu, jest ogrzewane ciepłym powietrzem, które z domu jest usuwane. To pomaga zapobiegać wychładzaniu domu, a co za tym idzie, niższym rachunkom za ogrzewanie. Rekuperacja decentralna działa na tej samej zasadzie z tym, że jej konstrukcja jest nieco inna. Konkretnie to prostsza jeżeli chodzi o montaż.
Rekuperacja decentralna – bardzo prosty montaż
Tradycyjna rekuperacja wymaga rozplanowania kanałów, których zadaniem jest doprowadzać świeże powietrze oraz usuwać to, które „zużyjemy”. Kanały, obok samego rozplanowania, należy także ukryć w stropach. To właśnie dlatego montaż rekuperacji należy planować na początku budowy domu. Rekuperacja decentralna wygląda zupełnie inaczej. Zasada jej działania jest bowiem wciąż taka sama. Ale konstrukcja nie wymaga zastosowania tradycyjnych ww. kanałów. To bowiem system jednostek które są odpowiedzialne za wentylację poszczególnych pomieszczeń. Jednostki te są nieduże i na tyle dyskretne, że nie zaburzają estetyki wnętrz.
Każda jednostka jest wyposażona w filtr, który ma za zadanie zatrzymać dostawnie się do wnętrza domu kurzu, zanieczyszczeń oraz insektów. Każda jednostka w równym stopniu odprowadza zużyte cieple powietrze i dostarcza świeże, które jest ogrzane w momencie dostania się do wnętrza.
Jak sama nazwa wskazuje, rekuperacja decentralna to zatem system pojedynczych jednostek, który nie jest w żaden sposób scentralizowany. A to oznacza że każda z nich działa samodzielnie, niezależnie od pozostałych, i co najważniejsze, skutecznie. Montaż takiej rekuperacji można przeprowadzić w domu bez konieczności jakiegokolwiek remontu. A to oznacza, że można go wykonać w każdej chwili. Zima wciąż nie zawitała do nas na dobre zatem jest jeszcze czas aby zabezpieczyć swoje finanse przed nadmiernym wydatkiem na ogrzewanie, jaki może być efektem wentylowania pomieszczeń za pomocą otwierania okna.