Jak samodzielnie można poprawić jakość powietrza w domu?
Sądzimy że powietrze, którym oddychamy w domu jest dla nas bezpieczne. W rzeczywistości może jednak zawierać więcej zanieczyszczeń, niż powietrze znajdujące się na zewnątrz. Wielu poważnych schorzeń i problemów zdrowotnych możemy się zatem nabawić pośród własnych czterech ścian. Co najbardziej zanieczyszcza powietrze w domu? Jak poprawić jego jakość?
Mawiamy że wszędzie dobrze ale w domu najlepiej. Co więcej, w domowym zaciszu spędzamy coraz więcej czasu. Pandemia skutecznie zmieniła bowiem model pracy i wiele osób nie wróci już do biur. Mogłoby się zresztą wydawać, że gdzie jak gdzie ale we własnym domu z pewnością nic nam nie grozi. Tymczasem badania wskazują, że domowe, z pozoru bezpieczne powietrze, w rzeczywistości bywa dla nas bardzo szkodliwe.
Co psuje jakość powietrza w domu?
Nie zdajemy sobie sprawy, że wiele z tych codziennych, prozaicznych czynności takich jak sprzątanie, gotowanie, pranie czy nawet palenie zapachowych świec bardzo zanieczyszcza powietrze w naszym domu. Przyczyną takiego stanu rzeczy nie musi być, wbrew pozorom, wyłącznie palenie tytoniu czy też stary piec gazowy. Obecnie posiadamy w domach sporo tworzyw sztucznych i plastiku generujących szkodliwe dla naszego zdrowia związki. Zbyt duża ilość środków chemicznych do sprzątania również miewa bardzo negatywne skutki podobnie jak świece parafinowe wydzielające szkodliwe substancje m.in. rakotwórczy toluen i benzen. Wielu osobom może się wydawać, że rozwieszone pranie w domu powietrze poprawia i nawilża. Tymczasem bywa na odwrót: pranie potrafi podnieść wilgotność powietrza nawet o 30% co przekłada się na rozwój pleśni, grzybów i bakterii będących przyczyną m.in. astmy.
Zanieczyszczone powietrze w domu – jakie są skutki dla zdrowia?
Pierwszym sygnałem, że oddychamy zanieczyszczonym powietrzem, są przewlekłe bóle głowy, zmęczenie i zapalenie spojówek. Z biegiem czasu może pojawić się astma i poważne choroby dróg oddechowych. Tam, gdzie znajduje się nieszczelny kominek, mieszkańcom mogą również zacząć doskwierać choroby serca. W dymie z kominka znajduje się bowiem tlenek siarki, tlenek azotu a także tlenek węgla. Nie można wykluczyć również poważnej choroby płuc.
Wietrzenie domu – nie rób tego
Zdając sobie sprawę, że świeże powietrze jest nam niezbędne aby dobrze spać i prawidłowo funkcjonować, wietrzymy zatem nasze domy i mieszkania. Nie jest to jednak dobra metoda i już tłumaczymy dlaczego. Po pierwsze: w sezonie grzewczym powietrze na zewnątrz jest przesiąknięte siarką i sadzą. Co więcej, pod miastem powietrze wcale nie ma się lepiej ponieważ wiele domów nadal korzysta z przestarzałych piecy lub, co gorsza, pali w nich śmieci. Próba wietrzenia domu może zatem przynieść jeszcze gorsze skutki. Jak zatem poprawić jakość powietrza w naszym domu? Jak chronić nasze zdrowie?
Klimatyzacja lub rekuperacja – filtrowane, czyste powietrze
Podobnie jak coraz częściej filtrujemy w domu wodę aby pozbyć się z niej szkodliwych związków chemicznych, tak również warto filtrować powietrze. Pomoże w tym klimatyzacja lub rekuperacja. Ta pierwsza jest w naszym kraju już na tyle popularna, że klimatyzator w domu, w biurze czy też w mieszkaniu nikogo już nie dziwi. Klimatyzacja nie tylko służy chłodzeniu powietrza w upalne dni (lub jego ogrzaniu kiedy za oknem chłód) ale przede wszystkim klimatyzator jest wyposażony w nowoczesne filtry, które są wykonane z wykorzystaniem najnowszych technologii. Dzięki nim powietrze, które trafia do naszego domu, jest czyste i bezpieczne. Drugim rozwiązaniem, dedykowanym już dla domów, jest rekuperacja – wentylacja z odzyskiwaniem ciepła. Zadba nie tylko o regularną, całodobową wymianę powietrza ale również za pomocą filtrów oczywiści je z kurzu, brudu, owadów oraz innych zanieczyszczeń. O jakość powietrza w domu warto zatem dbać bo zdrowie jest tylko jedno. I w przeciwieństwie do tych nowoczesnych rozwiązań, nie ma swojej ceny.