Psotnik zakamarnik, czyli rekuperacja, a niechciani lokatorzy

kwi 13, 2022

Psotnik zakamarnik, zwany także gryzkiem, to niewielkich rozmiarów owad, należący do gatunku psocoptera. Gryzki osiągają długość od 0,5 do 3 mm, dlatego łatwo je przeoczyć. Najczęściej są koloru brązowego, beżowego oraz białego. Zadomawiają się w ciemnych i często wilgotnych miejscach. Mogą pojawiać się zarówno w kuchni jak i pokojach. Często nie mają skrzydeł i poruszają się, biegając lub skacząc. Uważa się, że owady te nie przenoszą żadnych chorób, ale problem może się pojawić, kiedy nadmiernie się rozmnożą. Kiedy jest ich więcej, mogą niszczyć książki czy tapety, dlatego, aby do tego nie dopuścić, najlepiej pozbyć się ich jak najszybciej, szczególnie, ze nie dokładają się do czynszu 😉

Zwalczanie gryzków nie należy do najłatwiejszych, przede wszystkim dlatego, że chowają się w najmniejszych szczelinach — w spękanych ścianach, pod listwami podłogowymi czy w ramach obrazów. Jako że żywią się resztkami organicznymi, można znaleźć je także w miejscach, gdzie jest dużo kurzu. Jak się okazuje, dobrym sposobem jest po prostu dbałość o czystość w mieszkaniu, w tym również o czyste powietrze, za którego pośrednictwem roznoszony jest, lubiany przez gryzki kurz.

Jednym z rozwiązań i celem uniknięcia nieproszonego gościa — Psotnika zakamarnika jest rekuperacja.

Rekuperacja w domu automatycznie reguluje dopływ świeżego powietrza a wraz z nim wilgotność powietrza oraz poziom tlenu. Zadaniem rekuperacji jest bowiem dostarczenie do naszego domu świeżego powietrza oraz odprowadzenie tego, które zostało już przez nas „zużyte”. Co więcej, zanim powietrze, które wydychamy, zostanie odprowadzone na zewnątrz, rekuperator odzyska z niego ciepło, które zostanie wykorzystane do podgrzania świeżego powietrza napływającego z zewnątrz. Dzięki temu nie ma ryzyka, że zimą dom się wychładza, a co za tym idzie, wzrosną nam koszty ogrzewania. Efekt? W domu, w którym na bieżąco zachodzi wymiana powietrza, domownicy lepiej śpią, lepiej pracują, a także lepiej się czują. Regularny dopływ tlenu wzmaga naszą koncentrację, wpływa na dobre samopoczucie, a dzięki filtrom powietrze dostające się do wnętrza domu jest również zdecydowanie czystsze, co nie pozostaje bez znaczenia dla alergików. Czyste powietrze to brak pyłków i kurzu, a brak kurzu to… brak psotników.

Wymiana powietrza w domu – dlaczego to takie ważne?

W codziennym pędzie raczej nie zaprzątamy sobie tym głowy. Tymczasem warto wiedzieć, w jak dużym stopniu świeże powietrze wpływa na pracę naszego mózgu, koncentrację, dobry nastrój, a także sen. Mogłoby się wydawać, że gdzie jak gdzie, ale w domu mamy w miarę czyste powietrze. Nic bardziej mylnego. Powietrze w domu również się „zużywa”. Na stopień jego zanieczyszczenia wpływa wydychana przez domowników para i dwutlenek węgla jak również gotowanie, pranie i palący się kominek. Ten ostatni przyczynia się również do produkcji tlenku węgla i tlenków azotu. Substancje chemiczne mogą również wydzielać meble, elementy wyposażenia wnętrz a nierzadko też środki czystości. To wszystko, w połączeniu z brakiem tlenu, daje skutki w postaci różnych dolegliwości: bóle głowy, przewlekłe zmęczenie, dekoncentracja i zaburzenia snu.

Oprócz problemów ze zdrowiem brak świeżego powietrza w domu może również dostarczyć takich kłopotów jak wilgoć i pleśń oraz odkładający się kurz Te z kolei mają negatywny wpływ na stan techniczny mebli, podłóg, ścian i całego domu. Dlatego to bardzo ważne, aby pozbywać się na bieżąco zużytego powietrza i nadmiaru wilgoci oraz zapewniać bieżący dopływ tlenu. Dzięki rekuperacji można więc zadbać zarówno o czyste, pozbawione alergenów powietrze, jak i pozbyć się niechcianych lokatorów w postaci psotników.

W kwestii wszelkich pytań dotyczących rekuperacji, a także samych gryzków 😉 możecie kontaktować się z naszymi specjalistami. Wystarczy umówić się na spotkanie lub zadzwonić!